PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرق فولدر با فایل!

Ar@m
24-07-2007, 00:04
سلام
من یه سوال دارم که یه ذره عجیب غریبه اما خودمو کشتم نفهمیدم جوابش چیه
فرق فولد با فایل برای کامپیوتر چیه؟؟؟
منظورم اینه که فرض کنین یه فایل ناشناخته وارد کامپیوتر می شه. سیستم می فهمه فایله ناشناخته است اما درضمن هیچوقت یه فولدر رو بجای فایل عوضی نمی گیره یعنی امکان نداره شما یه فولدر از نت بگیرین بعد سیستمتون بگه من این فایل رو نمی شناسم!
منظورم اینه که یعنی یه مکانیسمی مثل دستور set توی cmd هست ( یا یه چیزی مثل اون) که باعث می شه چنین اشتباهی هیچوقت پیش نیاد؟؟؟
و آیا من می تونم کاری کنم به راحتی تغییر فرمت یه فایل بشه یه فولدر رو هم شبیه یه فایل کرد یا نه؟

سزار
24-07-2007, 01:18
با اینکه سوال ساده ای به نظر میاد ولی جوابش یه کم مشکله٫
اینا رو تو هسته ویندوز نوشتن و در واقع یه نوع استانداردی هست که از زمان به وجود اومدن کامپیوتر وجود داشته٫
درضمن من خیلی موقع دیدم که ویندوز فایل رو با فولدر اشتباه میگیره ٫٫ میتونی وقتی یه فولدر رو از طریق سی پنل دالنود کردنی کانکشن قطع بشه ویندوز فولدر رو فایل میشناسه٫
از لحاظ ساختاری هم فولدر دارای یه پیکربندی ساده هست٫یعنی فولدر رو واسه نظم دادن به کارها ساختن و با تعریف یه آدرس هایی تو کرنل تو اسم فولدر ها رو مشاهده میکنی٫به زبون ساده یعنی وقتی تو یه فولدر کپی میکنی یا یه فایل هیچ فرقی به حال هاردت نداره و این خود سیستم عامل هستش که واسه مرتب کردن یه سری کد منظم رو که توش سکتورهایی رو که فایلها توشون قرار دارن رو ک‍پی میکنه البته تو بعضی فایل سیستمها فرق میکنه مثل ext3
واسه مطالعه بیشتر اگه حوصله داشتی میتونی کرنل مینیکس رو مطالعه کنی و یا یه مروری به مبحث سیگنالها تو الکترونیک داشته باشی٫
موفق باشی

afshinjj
24-07-2007, 01:32
خب حق با دوستي كه پيج قبل رو زدست سوالش ابتدايي هست و جوابش سخت .
شايد بشه گفت فايل يك برنامست ولي فلدر يك برنامه نيست يك نرم افزار يك فايله يك ويديو يك فايله يك اهنگ صوتي يك فايله و ...
در داخل فلدر فايل ها قرار مي گيرند يا شايد هم در داخل يك فلدر فلدرهاي ديگر باشد يا شايد يك فلدر خالي باشد مثلا تو يك فلدر درست مي كني با نام (my pics ) براي عكسات و در درون ان باز يك فلدر درست مي كني براي عكسهاي دوستان با نام (my friends pic )

اميدوارم كاملا فهميده باشي

MOJREM
24-07-2007, 01:36
یه فایل میتونه تو یه فولدر باشه ولی یه فولدر نمی تونه تو یه فایل باشه

snowy_winter
24-07-2007, 01:51
مختصر و مفید!

اینجوری هم میشه گفت که فولدرها مثل پوشه هایی هستن که ازشون برای مرتب کردن و نظم دادن به پرونده ها(همون فایلها که میتونه متن، صدا، تصویر، برنامه، ... باشه) استفاده میشه

ali.b.y
24-07-2007, 02:22
با سلام به همه.
راستش نمی دونم از کجا شروع کنم.
ببینید روی هر پارتیشن هارد قسمتی برای اطلاعات فایل ها
در نظر گرفته شده است.
وقتی یه فایل در (روی) هارد ذخیره می شه
اطلاعات فایل به صورت 0 و 1 روی هر جای خالی هارد نوشته می شه
حتی ممکن است اطلاعات یک فایل (یعنی همان 0 و 1 ها) در چند
قسمت هارد به صورت جدا از هم و پراکنده نوشته شود
خب حالا برای تشخیص فایل در همان قسمتی که گفتم
نقاط شروع و پایان هر قسمت فایل (که ممکن است پشت سر هم
باشند که میشه یه قسمت یا ممکن است چند قسمت باشند)نوشته می شود
وقتی شما یک فایل را پاک می کنید در اصل اطلاعات (0 و 1) آن پاک نمی شود
بلکه اطلاعات نقاط شروع و پایان فایل پاک می شود برای همین است
که فایل قابل بازگردانی(Recovery) است
-----------------------------------
خب این مال فایل
ولی پوشه یا دایرکتوری یه چیز قراردای برای ماست
که راحت تر کار کنیم و ....
بعدا میگم

Programer
24-07-2007, 11:29
فایل یه وجود خارجی داره یهنی تو هارد یه منطقه رو اسغال میکنه ولی چیزی به اسم فولدر وجود نداره و یه ساختار منطقی هست
در رابطه با Fat جستجو کنید

Ar@m
24-07-2007, 23:34
مرسی از همه
موضوع خفن ریشه ایه باید برم اون ته ته ها

واسه مطالعه بیشتر اگه حوصله داشتی میتونی کرنل مینیکس رو مطالعه کنی و یا یه مروری به مبحث سیگنالها تو الکترونیک داشته باشی٫
اگه یه منبع بهم معرفی کنی ممنون می شم

شايد بشه گفت فايل يك برنامست ولي فلدر يك برنامه نيست
من فکر نمی کنم فایل برنامه باشه در اصل اگه بخوایم اونطوری بهش نگاه کنیم همه چی توی ویندوز برنامه می شن

بابا اینو که دیگه بچه دبستانی هم می دونه من که منظورم این نبودش!

خب این مال فایل
ولی پوشه یا دایرکتوری یه چیز قراردای برای ماست
که راحت تر کار کنیم و ....
بعدا میگم
این به چیزی که می خواستم نزدیک بود بقیه شو کی می گی؟

در رابطه با Fat جستجو کنید
می شه بیشتر توضیح بدی؟

albous
25-07-2007, 00:35
اگر این باشه پس Dll یا Big چی هست؟
خودمونیما از اون سوالات فلسفی بود

Programer
25-07-2007, 08:10
File allocation table یا همئن FAT جدولی بر روی هارد یا هر وسیله ذخیره سازی هست که محل ذخیره شده هر فایل رو در خودش نگه داری میکنه.به عنوان مثال وقتی شما یک فایل رو باز میکنید کنترلر هارد به جدول FAT مراجعه میکنه و مکان ذخیره شدن اون فایل رو پیدا میکنه به عنوان مثال دسیک 1 شیار 2 و قطاع 3.همونطور که گفتیم FAT تنها آدرس فایل ها رو نگه میداره.پس دایرکتوری ها چی؟ همونطوری که دوستمون تعبیر کردن دایرکتوری یه چیز قرار دادی هست و مثلا نمیتونیم بگیم که فلان دایرکتوری اینجای دیسک قرار داره.داخل جدول FAT برای هر فایل چند پارامتر دیگه به غیر از محل ذخیره فیزیکی فایل هم نگه داری میشه که یکیش همین اسم دایرکتوری ای هست که فایل در اون دسته بندی قرار گرفته.بر خلاف ساختار سلسله مراتبی که در کامپیوتر (دید منطقی)میبینید فایل ها به صورت مسطح و کنار هم ذخیره میشوند(از لحاظ فیزیکی)
امیدوارم تونسته باشم منظور رو برسونم

Ar@m
25-07-2007, 17:12
File allocation table یا همئن FAT جدولی بر روی هارد یا هر وسیله ذخیره سازی هست که محل ذخیره شده هر فایل رو در خودش نگه داری میکنه.به عنوان مثال وقتی شما یک فایل رو باز میکنید کنترلر هارد به جدول FAT مراجعه میکنه و مکان ذخیره شدن اون فایل رو پیدا میکنه به عنوان مثال دسیک 1 شیار 2 و قطاع 3.همونطور که گفتیم FAT تنها آدرس فایل ها رو نگه میداره.پس دایرکتوری ها چی؟ همونطوری که دوستمون تعبیر کردن دایرکتوری یه چیز قرار دادی هست و مثلا نمیتونیم بگیم که فلان دایرکتوری اینجای دیسک قرار داره.داخل جدول FAT برای هر فایل چند پارامتر دیگه به غیر از محل ذخیره فیزیکی فایل هم نگه داری میشه که یکیش همین اسم دایرکتوری ای هست که فایل در اون دسته بندی قرار گرفته.بر خلاف ساختار سلسله مراتبی که در کامپیوتر (دید منطقی)میبینید فایل ها به صورت مسطح و کنار هم ذخیره میشوند(از لحاظ فیزیکی)
امیدوارم تونسته باشم منظور رو برسونم
آها
پس یعنی می شه گفت فایل هایی که توی یه فولدر قرار دارن یه چیزی مثل آدرس دهی مشابه دارن یا همچین چیزی
درسته؟
چطوری می شه به FAT دسترسی داشت؟
و اگه یه کتابی بخوام که این چیزها رو کامل توضیح داده باشه دقیقا باید دنبال چه کتابی باشم؟ شما خودت اینا رو از کجا یاد گرفتی؟

Programer
25-07-2007, 23:00
درسته مثلا تمام فایل هایی که تو فولدر ویندوز هستن ، داخل fat ، یکی از اطلاعاتشون x:\windows هست
به این سادگی نمیشه به fat دسترسی داشت و باید با برنامه نویسی سطح پایین مثل assembly بهش دسترسی پیدا کنی یا از برنامه هایی که میتونن به صورت سطح پایین به درایو دسترسی پیدا کنن استفاده کنی
بهترین کتاب google هست و با سرچ میتونی به اطلاعات زیادی برسی.اینا رو من از تو کتاب ذخیره و بازیابی اطلاعات خوندم

Ar@m
27-07-2007, 00:02
ممنون از راهنماییت